ممانعت از کلاهبرداری در خرید ملک با دقت در مبایعه نامه

درود خدمت شما همراهان عزیز متاسفانه شاهد بوده ایم که در زمان خرید ملک و معامله املاک کلاهبرداری های زیادی توسط افراد نادرست انجام میشود,پس ما باید در زمان خرید و فروش املاک با دقت تمام به یکسری موارد که مبایعه نامه یکی از این موارد است راه را برای افراد سودجو ببندیم,تمام مواردی که بیان می شود باید در مبایعه نامه نیز ذکر شود.

مواردی که در زمان خرید ملک باید به آنها توجه داشته باشیم

۱- هنگام خرید ملک توجه کنید، اگر ملک مسکونی نوساز باشد به احتمال زیاد سند ندارد و گاهی اوقات مالک که صاحب زمین است با سازنده ملک بدون اطلاع یکدیگر اقدام به فروش می کنند پس دقت کنید که هر دو باید قرار داد را امضا کنند.

۲_ املاک پیش فروش با ریسک همراه می باشند، باید عواملی مانند فوت، ورشکستگی فروشنده را در نظر بگیرید. در این صورت احتمال بلاتکلیفی بسیار زیاد است.

۳_ خرید املاک نوساز به دلیل نداشتن سند پر مخاطره هستند. ممکن است به شهرداری بدهکار باشند و صاحب ملک تصفیه نکرده باشد. اما اگر ملکی که حداقل دو سال از ساخت آن گذشته باشد وضعیت سند و بدهی آن مشخص شده است. حتماً از فروشنده گواهی پایان کار و گواهی ساختمان را بخواهید. هر ملک نوساز باید یک سند تک برگ داشته باشد که معمولاً دو سه ماه بعد از صدور گواهی ساختمان، صادر می گردد.

۴-حتماً از مالک بودن فروشنده مطلع شوید. باید از احراز مالکیت فروشنده با خبر شوید و از لحاظ قانونی فرد فروشنده باید مالک باشد. در صورت اینکه فرد فروشنده مالک نبود و از طرف فروشنده وکیل بود (ممکن است مالک خارج از کشور باشد) باید حتماً وکالت نامه ای که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد را ارائه دهد.

توجه: اگر ملک مشاع چند نفر بود باید همه در هنگام معامله و اخذ قرارداد حاضر باشند.

معامله و اخذ قرارداد حاضر باشند.

۵-هویت فروشنده را چگونه مشخص کنیم؟ باید کارت ملی و شناسنامه را با مشخصات سند مقایسه کنید و همچنین باید با سایر مدارک مانند مبایعه نامه نیز چک شود و از صحت آن ها اطمینان حاصل شود.

۶-هزینه هایی وجود دارد که ممکن است فروشنده از پرداخت آن ها امتناع کرده باشد، پس هنگام خرید ملک به پرداخت هزینه هایی مانند پایان کار، مالیات، سند، دفتر ثبت اسناد و کمسیون توجه کنید. همه ی این هزینه ها بر عهده فروشنده می باشد.

۷- اگر فروشنده ادعا داشت که وکالت بلاعزل دارد، از دفتری که وکالت در آن تنظیم شده استعلام بگیرید و حتی از معتبر بودن آن دفترخانه نیز مطمئن شوید.

خرید ملک

۸-در حین خرید ملک توجه داشته باشید که هر ملکی یک کد پستی دارد که باید از فروشنده درخواست کنید که تأییدیه این کد پستی را از اداره پست دریافت کند و ارائه دهد.

۹- اگر تصمیم به خرید ملک گرفته اید باید آدرس و مشخصات ملک را با مشخصاتی که در سند و قول نامه درج شده مقایسه کنید و در صورت مغایرت، برطرف شود. باید پلاک ثبتی، آدرس ملک، مساحت کل زمین، مساحت زیربنا، پارکینگ و انباری و مساحت هردو، سهم آپارتمان از قسمت های مشاعی ساختمان در زمان خرید در مبایعه نامه مشخص گردد.

۱۰- اگر در زمان خرید ملک، اسناد تجاری مانند چک، سفته و سایر اوراق در نزد مشاور املاک به امانت گذاشته می شود باید در مبایعه نامه ثبت گردد و همچنین باید ذکر شود که این اسناد تحت چه شرایطی و چه زمانی و به چه شخصی باید تسلیم گردد.

۱۱-توجه داشته باشید ممکن است ملک اجاره کسی باشد، باید در حین معامله اگر قصد دارید بازهم اجاره بدهید باید مستأجر نیز حضور داشته باشد و یک اجاره نامه جدید نوشته شود.

۱۲- باید در صورتی که ممکن است طرفین تصمیم به فسخ قرارداد بگیرند، تاریخ فسخ باید مشخص گردد.

۱۳- در نهایت بعد از تنظیم قرارداد و امضای طرفین، مشاور املاک باید صحت امضاء طرفین را مشخص کند و خود نیز قرارداد را امضاء و مهر کند.

۱۴- اگر ملک در آپارتمان می باشد باید از مدیر ساختمان و همسایه ها در مورد مالک و مشکلات احتمالی ملک پرس و جو کنید، ممکن است مالک برای شارژ ساختمان بدهی داشته باشد.

۱۵- در هنگام خرید ملک به سایر متعلقات ملک مانند انباری، پارکینگ، حیاط، تراس، آسانسور و … توجه کنید.

خرید ملک

۱۶- اگر قصد خرید ملک آپارتمانی را دارید و فردی هستید که از مشکلات آپارتمانی دوری می کنید به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید. در واقع هرچه تعداد واحدها بیش تر باشد مشکلات نیز بیش تر خواهد بود.

۱۷-به سیستم گرمایشی و سرمایشی و موتورخانه ساختمان و تهویه ملک نیز توجه کنید.

۱۸-اگر با سر و صدای زیاد مشکل دارید از خرید خانه هایی بیش از ۴ طبقه بدون آسانسور خودداری کنید. به ضخامت دیوارها توجه کنید، زیرا صدای آسانسور ممکن است باعث ناراحتی شما شود.

۱۹-اگر کابینت نیز از ملزومات ملک محسوب می شود از نوع جنس و میزان مقاومت آن مطلع شوید.

۲۰-به فشار آب، برق و گاز توجه کنید.

۲۱- تحقیقات محلی در هنگام خرید ملک بسیار مهم می باشد باید از امنیت محله اطمینان حاصل کنید.

۲۲- در هنگام خرید ملک و بعد از تنظیم قرارداد، باید در قرار داد ذکر شود که قرارداد در چند نسخه تنظیم شده است و به امضاء طرفین و امضاء مشاور املاک برسد . بهتر است دو شاهد نیز در حین تنظیم قرارداد و امضاء حضور داشته باشند.

تمامی عواملی که ذکر شد در حین خرید ملک مهم می باشد و عدم توجه به آن باعث ایجاد مشکلات حقوقی برای فرد خریدار و فروشنده می شود. در صورت عدم توجه به بعضی موارد دیگر راهی برای بازگشت باقی نمی ماند و ممکن است تمامی سرمایه خود را از دست بدهید پس با رعایت این موارد و دقت کافی در زمان معامله سعی کنید سرمایه گذاری موفقی داشته باشید.

خرید ملک

با امید موفقیت برای شما ممنون که با ما همراه بودید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *